W Niemczech można kształcić się w ponad 320 zawodach. W Polsce – według najnowszej klasyfikacji – jest ok 100 zawodów mniej. Jakie są więc między nimi różnice? Dowiedz się więcej o zawodach w Polsce i Niemczech:

 1. Dookoła koła (mechanika, lotnictwo)
 2. Dom (budowa, remont)
 3. Rolnictwo, ogród, zwierzęta
 4. Pielęgnacja ciała (kosmetologia, fryzjerstwo)
 5. Żywność i artykuły spożywcze
 6. Media
 7. Biuro i handel
 8. Opieka zdrowotna i edukacja
 9. Logistyka i transport
 10. Elektryka, automatyka, informatyka
 11. Projektowanie i produkcja
 12. Hotelarstwo i gastronomia

W każdej z tych kategorii umieszczamy linki do opisu objętych nią zawodów. Na razie podajemy linki do stron w języku niemieckim lub polskim. Postaramy się aktualizować na bieżąco tę stronę i najważniejsze informacje udostępnić w obu językach. Z uwagi na czytelność zestawienia i odmienności językowe nie stosuje się tu konsekwentnie elementów różnicujących formę męską i żeńską w nazwach zawodów.

Uwagi i pomysły prosimy zgłaszać na adres: perspektywyzawodowe@pnwm.org

EUROJOB – porównanie zawodów w obu krajach

W celu porównania zawodów w obu krajach polecamy polsko-niemiecki portal zawodowy 🇵🇱 🇩🇪 Eurojob, gdzie wszystkie ważne, polskie i niemieckie zawody są opisane w obu językach.

Uznanie kwalifikacji w Niemczech

Portal informacyjny rządu niemieckiego dotyczący uznawania zagranicznych kwalifikacji zawodowych 🇵🇱 Anerkennung in Deutschland

Inne źródła z opisami zawodów:

 • 🇩🇪 BERUF AKTUELL – leksykon zawodów w Niemczech przygotowany przez Federalną Agencję Pracy
 • 🇵🇱 Wyszukiwarka opisów zawodów – opisy zawodów w Polsce opracowane przez Departament Rynku Pracy, Polskie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej