Zawody w Polsce
Podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego w Polsce oraz dodatkowe umiejętności zawodowe w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego określa 🇵🇱 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 maja 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 991). Zawody szkolnictwa branżowego przyporządkowano do branż, uwzględniając specyfikę umiejętności zawodowych lub zakres, w jakim umiejętności te są wykorzystywane podczas wykonywania zadań zawodowych. Do tej kategorii należy:
🇵🇱 branża motoryzacyjna (MOT); załącznik nr 17 od strony 2227
Załącznik zawiera podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego przyporządkowanych do branży motoryzacyjnej, określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego:
- 🇵🇱 blacharz samochodowy
- 🇵🇱 elektromechanik pojazdów samochodowych
- 🇵🇱 lakiernik samochodowy
- 🇵🇱 mechanik motocyklowy
- 🇵🇱 mechanik pojazdów samochodowych
- 🇵🇱 technik pojazdów samochodowych (MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych, MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych)
-
🇵🇱 technik pojazdów samochodowych (MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych, MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych)
Zawody w Niemczech
Podstawę prawną kształcenia zawodowego w Niemczech stanowi Berufsbildungsgesetz (Ustawa o kształceniu zawodowym). Dostępna jest w zaktualizowanej wersji z dnia 1.01.2020 w języku niemieckim Berufsbildungsgesetz (BBiG) oraz angielskim The new Vocational Training Act.
Cele, zakres i wymagania egzaminacyjne dotyczące kształcenia w poszczególnych zawodach są określone w regulaminach kształcenia zawodowego (Ausbildungsordnungen). Są one opracowywane przez Federalny Instytut Kształcenia Zawodowego (Bundesinstitut für Berufsbildung) wspólnie z ekspertami i wydawane przez właściwe ministerstwa federalne w porozumieniu z Federalnym Ministerstwem Edukacji i Badań Naukowych.
Kliknięcie na link z nazwą zawodu powoduje przeniesienie do opisu zawodu na stronie Federalnego Instytutu Kształcenia Zawodowego (Bundesinstitut für Berufsbildung):
- 🇩🇪 Fahrradmonteur/ Fahrradmonteurin (Hw, IH) – mechanika rowerowa
- Praca w zakładach reperowania i montowania rowerów, w handlu (rowery i akcesoria)
- Zakres czynności: składane rowerów z elementów, części i systemów; wyposażanie ich w akcesoria i elementy dodatkowe; konserwacja rowerów.
- 🇩🇪 Opis zawodu ze zdjęciami
- 🇩🇪 Film prezentujący zawód
- 🇩🇪 Fahrzeuginterieur- Mechaniker/-in
- 🇩🇪 Opis zawodu ze zdjęciami
- 🇩🇪 Film prezentujący zawód
- 🇩🇪 Fahrzeuglackierer/ Fahrzeuglackiererin (Hw, IH) – lakiernik/lakierniczka samochodowy/a
- Praca w lakiernictwie i zakładach blacharskich lub w przemyśle motoryzacyjnym
- Zakres czynności: samodzielne lub zespołowe, ukierunkowane na klienta przeprowadzanie prac na podstawie zlecenia; planowanie i koordynowanie pracy; określenie etapów pracy i potrzebnych materiałów; podjęcie środków zapewniających bezpieczeństwo i ochronę zdrowia oraz środowiska w miejscu pracy; prowadzenie rozmów z klientami; pilnowanie bezbłędnej realizacji zadania; dokumentowanie pracy; podejmowanie środków zapewniania jakości i uwzględnianie nakłądu czasu przy wycenie wykonanej usługi; testowanie, ocenianie i przygotowywanie powierzchni do lakierowania oraz jej ocena końcowa; podejmowanie środków ochronnych dla powierzchni, które nie mają być obrabiane; obróbka i projektowanie powierzchni; wykonywanie napisów, wzorów i powłok efektowych; utrzymywanie i naprawa powierzchni; sprawdzanie elektrycznych, elektronicznych, pneumatycznych i hydraulicznych części i systemów; przeprowadzanie prac demontażowych i montażowych, jak i szklenie pojazdów; naprawa pojazdów i ich części; przeprowadzanie pomiarów i dokumentacja wyników; wybór, instalacja, obsługa i konserwacja urządzeń, narzędzi, maszyn oraz sprzętów potrzebnych do wykonywania zleceń; obróbka materiałów i elementów konstrukcyjnych.
- 🇩🇪 Opis zawodu ze zdjęciami
- 🇩🇪 Film prezentujący zawód
- 🇩🇪 Fluggerätelektroniker/ Fluggerätelektronikerin (IH) – technik/techniczka elektroniki lotniczej
- Praca w przedsiębiorstwach przemysłu lotniczego i kosmicznego, w liniach lotniczych, w trybie serwisowym lub w Bundeswehrze (w federalnych siłach zbrojnych Niemiec). Poza tym mogą również znaleźć zatrudnienie w szkołach lotniczych
- Zakres czynności: podłączanie i łączenie przewodów energetycznych, sygnałowych i danych; montaż i instalacja elementów i urządzeń systemów elektrycznych i mechanicznych; instalacja i regulacja systemów czujników, elementów techniki sterowniczej i regulującej oraz elektropneumatycznych i hydraulicznych modulatorów; instalowanie, kontrolowanie i oddawanie do użytku urządzeń komunikacyjnych, nawigacyjnych, radarowych oraz autopilota; konserwacja automatycznego sterowania i układów napędowych; tworzenie aparatury badawczej; symulacja warunków praktycznych; dokumentacja pomiarów; sprawdzanie i analizowanie sygnałów wyświetlanych na interfejsie; kontrolowanie i testowanie ogólnego układu części pneumatycznych, hydraulicznych, elektrycznych i elektronicznych; analizowanie i usuwanie usterek w systemach; stosowanie oprogramowania testowego i układów diagnostyki; dokumentacja procedur roboczych włącznie z przeprowadzonymi kontrolami; stosowanie systemów zarządzania jakością; praca z angielskojęzycznymi dokumentami i komunikacja w języku angielskim; planowanie i sterowanie procesami produkcyjnymi; organizacja pracy w grupie i przygotowanie poszczególnych etapów;
- 🇩🇪 Opis zawodu ze zdjęciami
- 🇩🇪 Film prezentujący zawód
- 🇩🇪 Fluggerätmechaniker/ Fluggerätmechanikerin – Fertigungstechnik (IH) – mechanika elektroniki lotniczej – technologia produkcji
- Praca w przedsiębiorstwach przemysłu lotniczego i kosmicznego, np. u producentów sprzętów lotniczych, w trybie serwisowym lub w obsłudze technicznej, jak i w liniach lotniczych oraz w Bundeswehrze (w federalnych siłach zbrojnych Niemiec)
- Zakres czynności: przygotowywanie i oddawanie do użytku sprzętów lotniczych i ich elementów systemowych; wytwarzanie i konserwacja elementów konstrukcyjnych z metalu, tworzywa sztucznego i materiałów kompozytowych; montaż i demontaż sprzętów mechanicznych i elektrycznych, elementów i systemów; obsługa elementów systemów sprzętów lotniczych; przeprowadzanie prac pomiarowych i regulacyjnych; analizowanie usterek; podejmowanie środków zapewniających jakość; korzystanie z niemiecko- i anglojęzycznych dokumentów technicznych i dotyczących transportu lotniczego; praca samodzielna i grupowa; kooperacja z innymi dziedzinami specjalistycznymi; uwzględnianie ludzkich czynników międzykulturowych, fizycznych i psychicznych;
- 🇩🇪 Opis zawodu ze zdjęciami
- 🇩🇪 Film prezentujący zawód
- 🇩🇪 Fluggerätmechaniker/ Fluggerätmechanikerin – Instandhaltungstechnik (IH) -mechanika elektroniki lotniczej – technologia konserwacji
- Praca w przedsiębiorstwach przemysłu lotniczego i kosmicznego, np. u producentów sprzętów lotniczych, w trybie serwisowym lub w obsłudze technicznej, jak i w liniach lotniczych oraz w Bundeswehrze (w federalnych siłach zbrojnych Niemiec)
- Zakres czynności: konserwacja sprzętów lotniczych i elementów ich systemów; konserwacja elementów konstrukcyjnych z metalu, tworzywa sztucznego i materiałów kompozytowych; montaż i demontaż sprzętów mechanicznych i elektrycznych, podzespołów i systemów sprzętów lotniczych; obsługa sprzętów lotniczych; konserwacja urządzeń naziemnych; analizowanie i usuwanie usterek w częściach systemów sprzętów lotniczych; podejmowanie środków zapewniających jakość; korzystanie z niemiecko- i anglojęzycznych dokumentów technicznych i dotyczących transportu lotniczego; praca samodzielna i grupowa; kooperacja z innymi dziedzinami specjalistycznymi; uwzględnianie ludzkich czynników międzykulturowych, fizycznych i psychicznych.
- 🇩🇪 Opis zawodu ze zdjęciami
- 🇩🇪 Film prezentujący zawód
- 🇩🇪 Fluggerätmechaniker/ Fluggerätmechanikerin – FR Triebwerkstechnik (IH)
- 🇩🇪 Karosserie- und Fahrzeugbaumechaniker/ Karosserie- und Fahrzeugbaumechanikerin – FR Karosserieinstandhaltungstechnik, – FR Karosserie- und Fahrzeugbautechnik (Hw, IH)
- 🇩🇪 Kraftfahrzeugmechatroniker/ Kraftfahrzeugmechatronikerin – SP Motorradtechnik (Hw, IH)
- 🇩🇪 Kraftfahrzeugmechatroniker/ Kraftfahrzeugmechatronikerin – SP Personenkraftwagentechnik, – SP Nutzfahrzeugtechnik, – SP System- und Hochvolttechnik, – SP Karosserietechnik (Hw, IH)
- 🇩🇪 Land- und Baumaschinenmechatroniker/ Land- und Baumaschinenmechatronikerin (Hw, IH)
- 🇩🇪 Leichtflugzeugbauer/ Leichtflugzeugbauerin (IH)
- 🇩🇪 Luftverkehrskaufmann/ Luftverkehrskauffrau (IH)
- 🇩🇪 Mechaniker für Reifen- und Vulkanisationstechnik/ Mechanikerin für Reifen- und Vulkanisationstechnik – FR Reifen- und Fahrwerktechnik, – FR Vulkanisationstechnik (Hw)
- 🇩🇪 Servicefahrer/ Servicefahrerin (IH)
- 🇩🇪 Zweiradmechatroniker/ Zweiradmechatronikerin – FR Fahrradtechnik (Hw, IH)
- 🇩🇪 Zweiradmechatroniker/ Zweiradmechatronikerin – FR Motorradtechnik (Hw, IH)
Przykłady projektów:
- 🇩🇪 Car-2-Lab – Ein Modell zur praxisorientierten Vermittlung digitaler Innovationen in der Kfz-Ausbildung, Lindemann, Michael; Niewiara, Sebastian; Wittgen, Grażyna, urn:nbn:de:0035-bwp-17240-2