Zawody w Polsce
Podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego w Polsce oraz dodatkowe umiejętności zawodowe w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego określa 🇵🇱 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 maja 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 991). Zawody szkolnictwa branżowego przyporządkowano do branż, uwzględniając specyfikę umiejętności zawodowych lub zakres, w jakim umiejętności te są wykorzystywane podczas wykonywania zadań zawodowych. Do tej kategorii należy:
🇵🇱 branża fryzjersko-kosmetyczna (FRK); załącznik nr 9 od strony 1251
Załącznik zawiera podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego przyporządkowanych do branży fryzjersko-kosmetycznej, określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego:
- 🇵🇱 fryzjer
- 🇵🇱 pracownik pomocniczy fryzjera
- 🇵🇱 technik usług fryzjerskich
- 🇵🇱 technik usług kosmetycznych
Zawody w Niemczech
Podstawę prawną kształcenia zawodowego w Niemczech stanowi Berufsbildungsgesetz (Ustawa o kształceniu zawodowym). Dostępna jest w zaktualizowanej wersji z dnia 1.01.2020 w języku niemieckim Berufsbildungsgesetz (BBiG) oraz angielskim The new Vocational Training Act.
Cele, zakres i wymagania egzaminacyjne dotyczące kształcenia w poszczególnych zawodach są określone w regulaminach kształcenia zawodowego (Ausbildungsordnungen). Są one opracowywane przez Federalny Instytut Kształcenia Zawodowego (Bundesinstitut für Berufsbildung) wspólnie z ekspertami i wydawane przez właściwe ministerstwa federalne w porozumieniu z Federalnym Ministerstwem Edukacji i Badań Naukowych.
Kliknięcie na link z nazwą zawodu powoduje przeniesienie do opisu zawodu na stronie Federalnego Instytutu Kształcenia Zawodowego (Bundesinstitut für Berufsbildung):
- fryzjer
Friseur/ Friseurin (Hw)
- kosmetyczka
Kosmetiker/ Kosmetikerin (IH)
- handlowiec usług sportowych i fitness
Sport- und Fitnesskaufmann/ Sport- und Fitnesskauffrau (IH)
- specjalista ds. sportu
Sportfachmann/ Sportfachfrau (IH)