Zawody w Polsce
Podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego w Polsce oraz dodatkowe umiejętności zawodowe w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego określa 🇵🇱 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 maja 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 991). Zawody szkolnictwa branżowego przyporządkowano do branż, uwzględniając specyfikę umiejętności zawodowych lub zakres, w jakim umiejętności te są wykorzystywane podczas wykonywania zadań zawodowych. Do tej kategorii należy:
🇵🇱 branża spożywcza (SPC); załącznik nr 27 od strony 3534
Załącznik zawiera podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego przyporządkowanych do branży spożywczej, określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego:
- 🇵🇱 cukiernik
- 🇵🇱 operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego
- 🇵🇱 piekarz
- 🇵🇱 przetwórca mięsa
- 🇵🇱 przetwórca ryb
- 🇵🇱 technik przetwórstwa mleczarskiego
- 🇵🇱 technik technologii żywności (SPC.01. Produkcja wyrobów cukierniczych, SPC.07. Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów spożywczych)
- 🇵🇱 technik technologii żywności (SPC.02. Produkcja wyrobów spożywczych z wykorzystaniem maszyn i urządzeń, SPC.07. Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów spożywczych)
- 🇵🇱 technik technologii żywności (SPC.03.Produkcja wyrobów piekarskich, SPC.07.Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów spożywczych)
- 🇵🇱 technik technologii żywności (SPC.04. Produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych, SPC.07. Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów spożywczych)
- 🇵🇱 technik technologii żywności (SPC.05. Obróbka ryb i produkcja przetworów rybnych, SPC.07. Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów spożywczych)
Zawody w Niemczech
Podstawę prawną kształcenia zawodowego w Niemczech stanowi Berufsbildungsgesetz (Ustawa o kształceniu zawodowym). Dostępna jest w zaktualizowanej wersji z dnia 1.01.2020 w języku niemieckim Berufsbildungsgesetz (BBiG) oraz angielskim The new Vocational Training Act.
Cele, zakres i wymagania egzaminacyjne dotyczące kształcenia w poszczególnych zawodach są określone w regulaminach kształcenia zawodowego (Ausbildungsordnungen). Są one opracowywane przez Federalny Instytut Kształcenia Zawodowego (Bundesinstitut für Berufsbildung) wspólnie z ekspertami i wydawane przez właściwe ministerstwa federalne w porozumieniu z Federalnym Ministerstwem Edukacji i Badań Naukowych.
Kliknięcie na link z nazwą zawodu powoduje przeniesienie do opisu zawodu na stronie Federalnego Instytutu Kształcenia Zawodowego (Bundesinstitut für Berufsbildung):
- Piekarz (IRz)
Bäcker/ Bäckerin (Hw)
- Piekarz (IPH)
Bäcker/ Bäckerin (IH)
- Piwowar
Brauer und Mälzer/ Brauerin und Mälzerin (Hw)
- Piwowar
Brauer und Mälzer/ Brauerin und Mälzerin (IH)
- Gorzelnik
Brenner/ Brennerin (IH)
- Specjalista ds. technologii soków owocowych (IPH)
Fachkraft für Fruchtsafttechnik (IH)
- Specjalista ds. technologii żywności (IPH)
Fachkraft für Lebensmitteltechnik (IH)
- Specjalistyczny sprzedawca w handlu żywnością – Piekarnia SP, – Cukiernia SP (IH)
Fachverkäufer im Lebensmittelhandwerk/ Fachverkäuferin im Lebensmittelhandwerk – SP Bäckerei, – SP Konditorei (IH)
- Specjalistyczny sprzedawca w handlu żywnością – SP Rzeźnik (IPH)
Fachverkäufer im Lebensmittelhandwerk/ Fachverkäuferin im Lebensmittelhandwerk – SP Fleischerei (IH)
- Rzeźnik (IRz, IH)
Fleischer/ Fleischerin (Hw, IH)
- Kucharz/Kucharka (IPH)
Koch/ Köchin (IH)
- Cukiernik (IRz)
Konditor/ Konditorin (Hw)
- Specjalista ds. wina
Weintechnologe/ Weintechnologin (Hw)
Fachsprache
- Kucharz – sprawdź swój niemiecki w grze Instytutu Goethego Kółko-krzyżyk.