Biuro zawodów
Był to projekt zrealizowany przez młodzież z Polski i Niemiec. Głównym tematem projektu było promowanie własnego, wybranego zawodu. Młodzież prezentowała zawody, w których się kształci i zrealizowała wspólne praktyki w wybranych zawodach. Uczestnicy w grupach mieszanych poznawali dany zawód, jak należy się przygotować do zawodu jakie mogą być perspektywy zawodowe. Warsztaty tematyczne w zawodach cukiernik, kucharz, mechanik zostały zrealizowane w restauracjach i zakładzie mechaniki pojazdowej. W programie projektu był zajęcia poznawcze, wieczory narodowe, konkursy z wiedzy o kraju partnera, nauka zwrotów i słówek w językach uczestników, zajęcia ruchowe i wyjazdy do Krakowa i Zakopanego.
Główny cel projektu (forma kształcenia)
- Orientacja zawodowa / przygotowanie do zawodu
Działania / metody wykorzystane w projekcie
- Zajęcia poznawcze - gry portretowe, trombinoscope, zabawy z krzesłem, autoprezentacje, wywiady uczestnika z uczestnikiem.
- Prezentacje o swoich krajach, regionach, miastach i organizacji.
- Animacje językowe, słownik planszowy, nauka słówek i zwrotów, nauka alfabetu.
- Zajęcia integracyjne prowadzone były w mieszanych grupach. Wykorzystano gry „Herbaciarnia” i „Budowa wieży’, gra metkowa w sklepach - zakupy za 50 zł, konkursy wiedzy o kraju partnera i prognoza pogody dla kraju partnera.
- Warsztaty w zakładach pracy w zawodzie cukiernik, kucharz i mechanik.
- Zajęcia ruchowe – ćwiczenia w grupach w Centrum Wspinaczkowym.
- Wyjazd do Krakowa i Zakopanego, dyskusje na temat wpływu mojego zawodu na otoczenie oraz o kwestiach ekologicznych dotyczących zawodów, o pracy w kurortach turystycznych i pracy w parku narodowym.
- Ewaluacja cząstkowa, końcowa, ewaluacja plecowa.
Rezultaty projektu - pliki do pobrania
-
Plan praktyki zawodowej w firmie
- Rezultaty projektu pobierz
Napotkane problemy i sposoby radzenia sobie z nimi
Zmianie uległo miejsce realizacji projektu z miejscowości Nowy Sącz na Barcice. Nie wpłynęło to negatywnie na realizację projektu.
Opinie uczestników projektu (cytaty)