Uczestnicy wzmacniają swoje umiejętności zespołowe i organizacyjne poprzez planowanie i wykonanie złożonego zadania w pracy partnerskiej z polskimi uczniami. Uwzględniają one poziom wykształcenia polskich słuchaczy oraz nowe dla nich środowisko techniczne.
Partnerstwo szkół elektrotechnicznych
Partnerstwo szkół w obszarze dualnego kształcenia zawodowego na wydziale elektrotechniki (kierunki: elektronik produkcji, mechatronik) istnieje od 2016 roku. Obie szkoły dbają o różnorodny program wymiany, o autentyczne „doświadczanie Europy”, do którego już od dawna nie wystarczy jedynie otwartość na zagraniczną mobilność.
Polscy i niemieccy uczniowie oraz uczennice szkół kształcących zawodowo regularnie opracowują projekty elektrotechniczne w szkolnych laboratoriach we Wrocławiu i w Bochum, montują płyty, tworzą odpowiednie sterowniki. Uczą się od siebie nawzajem i wspólnie przyswajają sobie wszystkie sztuczki programowania robotów. Odwiedzają znane zakłady w Polsce i w Niemczech, nie tylko przyglądając się pracy, lecz również aktywnie biorąc w niej udział.
Uczniowie są w stanie:
- analizować sposób działania i zachowanie czujników i elementów wykonawczych,
- wybierać oraz konfigurować elementy sprzętu komputerowego i oprogramowania,
- przedstawić przebieg procesu jako schemat,
- samodzielnie stworzyć programowalny sterownik logiczny do przenośnika,
- uruchomić przenośnik i sprawdzić ewentualne błędy,
- zredagować dokumentację.
Główny cel projektu (forma kształcenia)
- Kształcenie / nauka zawodu
- Zdobycie kwalifikacji dodatkowych
- Zdobycie doświadczenia zawodowego
Działania / metody wykorzystane w projekcie
- Działania i metody wykorzystywane w projekcie:
- Budowa i symulacja systemów pneumatycznych, mających na celu wspomaganie części cylindrycznych. Uczniowie i uczennice z wymiany mają za zadanie stworzyć linię transmisyjną przenoszącą części cylindryczne i stworzyć programowalny sterownik logiczny.
- Każda grupa otrzyma system transportu. Uczniowie mają za zadanie stworzenie planu pracy. Następnie muszą przeanalizować komponenty systemu transportu takie jak jednostki sterujące, czujniki, połączenia.
- Wraz z Simubox przenośniki zostaną oddane do użytku, aby nadać sygnały wejścia i wyjścia. Przy pomocy dokumentacji przygotują wewnętrzne okablowanie grupy pompowej i panelu sterowania.
- Uczniowie zaprogramują system sterowania do przenoszenia części cylindrycznych. Przeprowadzą uruchomienie przenośnika.
Rezultaty projektu - pliki do pobrania
-
Koncepcja / program
- Lernergebniseinheiten
Wskazówki dla innych organizatorów
Na koniec uczniowie zaprezentują w języku angielskim, niemieckim i polskim wspólnie wyniki tego społeczno-kulturowego i naukowego projektu, który wpłynął na fascynację wszystkich uczestników (zarówno uczniów jak i nauczycieli) Unią Europejską.
Opinie uczestników projektu (cytaty)