„Jest taki moment napięcia, kiedy my się witamy i już musimy jakoś sobie poradzić. Ona zamawia ciasto, ja jej na przykład mówię, jakie mamy ciasta, jakie serwujemy kawy. Taka bariera właśnie została przekroczona”.
Polsko-niemiecka firma uczniowska Kawiarnia „Kawa na szczęście”
Polsko-niemiecka firma uczniowska „Kawa na szczęście” jest projektem o charakterze pedagogicznym, w swojej formie przypominającym realnie funkcjonującą kawiarnię:
- Kawiarnia ta jest owocem współpracy kilku partnerów z Polski i Niemiec, działających w obszarze kształcenia młodzieży.
- W „Kawie na szczęście” co weekend pracuje na zmianę kilkoro uczniów z obu krajów. Większość z nich uczęszcza do szkół specjalnych, ma problemy w nauce lub też wychowała się w trudnym środowisku.
- Praca w kawiarni jest dla nich szansą na zdobycie doświadczenia zawodowego i doskonalenia umiejętności niezbędnych na rynku pracy.
- Uczniowie sami robią zakupy, parzą kawę, obsługują klientów, prowadzą księgowość i zarządzają firmą, dzięki czemu zdobywają praktyczne doświadczenie zawodowe.
Podstawowymi założeniami projektu były:
- zdobycie umiejętności ułatwiających odnalezienie się na rynku pracy,
- możliwość pracy w środowisku międzynarodowym,
- wdrożenie edukacji włączającej (inkluzyjnej).
Główny cel projektu (forma kształcenia)
- Orientacja zawodowa / przygotowanie do zawodu
- Kształcenie / nauka zawodu
- Dokształcenie / doskonalenie zawodu
- Zdobycie kwalifikacji dodatkowych
- Zdobycie doświadczenia zawodowego
Działania / metody wykorzystane w projekcie
- spotkania przygotowawcze: gry zapoznawcze, animacja językowa, ustalanie wspólnego planu działania, podział zadań i stanowisk w kawiarni (kierownika, księgowego, kelnera, pomocy kuchennej, etc.);
- kursy dokształcające i szkolenia przygotowujące do pracy w gastronomii;
- kurs językowy;
- kurs i egzamin konieczny do uzyskania książeczki zdrowia;
- kurs florystyczny;
- szkolenie umiejętności kelnerskich;
- kurs księgowości;
- kurs obsługi profesjonalnego ekspresu do kawy i technik jej parzenia kurs baristy.
Napotkane problemy i sposoby radzenia sobie z nimi
Problemem okazały się być różnice w systemach szkolnictwa w Polsce i w Niemczech oraz w podstawach prawnych regulujących działalność uczniowską – w przypadku zapisów polskiego prawa kwestią problematyczną okazało się przejęcie przez stowarzyszenie współwłasności w firmie uczniowskiej. Zazwyczaj placówki edukacyjne nie mają obowiązku rejestracji firmy, jednak w tym wypadku Stowarzyszenie Zamek Trebnitz musiało ją zrejestrować.
W Polsce zaangażowanie uczniów w firmę uczniowską przybiera formę dodatkowej pracy, podczas gdy w Niemczech stanowi ono część zajęć lekcyjnych.
Wskazówki dla innych organizatorów
Przy zakładaniu firm uczniowskich należy brać pod uwagę kilka kwestii: prawne, podatkowe, ubezpieczeniowe, zdrowotne, a także organizacyjno-logistyczne i przede wszystkim pedagogiczne. W tym wypadku wszystkie te kwestie były dodatkowo obciążone międzynarodowym charakterem całego projektu oraz udziałem różnego typu instytucji kształcących młodzież (szkolnych i pozaszkolnych).
Opinie uczestników projektu (cytaty)