Przeglądasz szczegołowy opis wybranego projektu
VW Projekt CAR

Polscy i niemieccy uczniowie budują przez 4 tygodnie trzy modele samochodów sterowanych smartfonem.

Projekt CAR – wymiana uczniowska VW Poznań i VW Wolfsburg

Uczestnikami wymiany są pracownicy młodociani na co dzień kształcący się w pokrewnych zawodach w zakładach Volkswagen Wolfsburg i Volkswagen Poznań. Przez 4 tygodnie uczniowie pracują razem nad wspólnym projektem – 2 tygodnie w Polsce (wrzesień-październik) i 2 tygodnie w Niemczech (październik).

Projekt CAR, który prowadzą uczniowie, to w wielkim skrócie budowa trzech modeli samochodu sterowanych smartfonem.

„Wielozawodowość” grupy ma zatem swoje uzasadnienie, ponieważ zadanie wymaga posiadania wielu różnych kompetencji technicznych. Najpierw uczniowie muszą zaplanować całą pracę, wykonują wszystkie elementy, lakierują karoserię, by finalnie złożyć podwozie z nadwoziem i zaprogramować działanie auta. Większość podzespołów uczniowie wykonują ręcznie oraz za pomocą konwencjonalnych maszyn do obróbki skrawaniem. Niektóre części wykonywane są za pomocą druku 3D lub odlewane.

Oczywiście wymiana ma nie tylko charakter zawodowy. Grupa ma możliwość integracji oraz poznawania innej kultury dzięki spotkaniom poza pracą. Będąc w Wolfsburgu, uczniowie zwykle zwiedzają przede wszystkim Autostadt, stadion piłkarski VfL Wolfsburg oraz samo miasto. Podczas pobytu w Polsce, grupa ma możliwość zwiedzenia miasta Poznania, zawsze jest też czas na wspólną zabawę, np. kręgle.

Główny cel projektu (forma kształcenia)

  • Kształcenie / nauka zawodu
  • Zdobycie kwalifikacji dodatkowych
  • Zdobycie doświadczenia zawodowego

Działania / metody wykorzystane w projekcie

  • Praca w grupie
  • Model działania kompletnego
  • Praca nad wspólnym projektem
  • Integracja

Napotkane problemy i sposoby radzenia sobie z nimi

Problemy językowe - uczniowie muszą sami sobie z nimi radzić, np. wykorzystując odpowiednie aplikacje w telefonie
Problemy logistyczne - uczniowie polscy nie mogą przemieszczać się samochodami służbowymi
Wiek – uczniowie niemieccy są z reguły starsi, polscy uczniowie wyjeżdżają będąc w ostatniej klasie, ponieważ wtedy są już pełnoletni.

Wskazówki dla innych organizatorów

Warto inwestować w tego typu wymiany, ponieważ jest to najlepsza metoda integracji młodych ludzi. Ważne, aby uczniowie biorący udział w takich przedsięwzięciach, robili to dobrowolnie, z własnej inicjatywy. Dlatego najlepiej ograniczać liczbę miejsc i dawać szansę tylko najlepszym, aby w trakcie nauki stanowiło to zarówno nagrodę, jak i wyzwanie.