Przeglądasz szczegołowy opis wybranego projektu

Transgraniczna wymiana doświadczeń kulturowych i zawodowych w branży hotelarskiej

Codzienne spotkania uczniów polskich i niemieckich z klas o profilu technik hotelarstwa.

Celem było:

  1. nawiązanie transgranicznych kontaktów zawodowych i kulturowych przez młodzież,
  2. poznanie różnic i podobieństw w zawodzie hotelarza, w życiu codziennym, w spędzaniu czasu wolnego, w szkole i w rodzinie,
  3. pokonywanie barier mentalnych i językowych.

Główny cel projektu (forma kształcenia)

  • Kształcenie / nauka zawodu

Działania / metody wykorzystane w projekcie

  • Udział w warsztatach zawodoznawczych m.in. odkrywanie smaków przypraw, przyporządkowywanie sztućców, składanie serwetek itp.
  • Aktywnie brali udział w zajęciach językowych - nauce języka niemieckiego, polskiego oraz angielskiego. W programie pojawiły się również zajęcia sportowe: gry zespołowe, nauka tańca ludowego. Podczas pobytu w Szczecinie uczniowie zwiedzili Filharmonię Szczecińską, Urząd Wojewódzki, Muzeum Techniki. W czasie wolnym zaplanowane były zajęcia rozrywkowo-integracyjne: wyjście do parku trampolin, na kręgle, do Papugarni. Atrakcją spotkania był wyjazd na wycieczkę jednodniową do Międzyzdrojów.

Rezultaty projektu - pliki do pobrania

  • Koncepcja / program

Napotkane problemy i sposoby radzenia sobie z nimi

Podczas spotkania była potrzeba integracji grupy. Każdy dzień zaczynał się od zabaw integracyjno-językowach w celu przełamywania barier w mówieniu. Sterowane rozmowy ułatwiały komunikację młodzieży.

Wskazówki dla innych organizatorów

Polecam zorganizowanie takiego spotkania. Młodzież przełamuje bariery językowe, otwiera się na inne narodowości, wymienia się doświadczeniami w swoim przyszłym zawodzie, uczy się i doświadcza.

Opinie uczestników projektu (cytaty)

  • "Świetnie spędzony czas. Poznałam nowych kolegów i nazwiązałam kontakty, które może w przyszłości pomogą mi w znalezieniu pracy za granica."