Przeglądasz szczegołowy opis wybranego projektu
Transgraniczna wymiana doświadczeń kulturowych i zawodowych w branży hotelarskiej
Codzienne spotkania uczniów polskich i niemieckich z klas o profilu technik hotelarstwa.
Celem było:
- nawiązanie transgranicznych kontaktów zawodowych i kulturowych przez młodzież,
- poznanie różnic i podobieństw w zawodzie hotelarza, w życiu codziennym, w spędzaniu czasu wolnego, w szkole i w rodzinie,
- pokonywanie barier mentalnych i językowych.
Główny cel projektu (forma kształcenia)
- Kształcenie / nauka zawodu
Działania / metody wykorzystane w projekcie
- Udział w warsztatach zawodoznawczych m.in. odkrywanie smaków przypraw, przyporządkowywanie sztućców, składanie serwetek itp.
- Aktywnie brali udział w zajęciach językowych - nauce języka niemieckiego, polskiego oraz angielskiego. W programie pojawiły się również zajęcia sportowe: gry zespołowe, nauka tańca ludowego. Podczas pobytu w Szczecinie uczniowie zwiedzili Filharmonię Szczecińską, Urząd Wojewódzki, Muzeum Techniki. W czasie wolnym zaplanowane były zajęcia rozrywkowo-integracyjne: wyjście do parku trampolin, na kręgle, do Papugarni. Atrakcją spotkania był wyjazd na wycieczkę jednodniową do Międzyzdrojów.
Rezultaty projektu - pliki do pobrania
-
Koncepcja / program
- Program spotkania pobierz
Napotkane problemy i sposoby radzenia sobie z nimi
Podczas spotkania była potrzeba integracji grupy. Każdy dzień zaczynał się od zabaw integracyjno-językowach w celu przełamywania barier w mówieniu. Sterowane rozmowy ułatwiały komunikację młodzieży.
Wskazówki dla innych organizatorów
Polecam zorganizowanie takiego spotkania. Młodzież przełamuje bariery językowe, otwiera się na inne narodowości, wymienia się doświadczeniami w swoim przyszłym zawodzie, uczy się i doświadcza.
Opinie uczestników projektu (cytaty)